Dla dzieciaków: Jak działają czary? (Czarodzieje mogą wszystko – książka)

Często powtarza się pytanie o to, kiedy powinniśmy uczyć podstawowych umiejętności psychologicznych i dlaczego nie uczy ich szkoła. Może uczy, może nie – tutaj wszystko zależy już od tego, na jakich nauczycieli trafimy. Jeśli można jednak podrzucić dziecku książkę, która mu w tym pomoże, dlaczego tego nie zrobić?

Mowa o książce polskiego autora, Dariusza Chwiejczaka, pt. „Czarodzieje mogą wszystko”. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku starszej podstawówki, czyli ok. 11-12 lat. Nie panikujcie, widząc tytuł i opis – nie zamierzam tutaj propagować książek uczących magii, wręcz przeciwnie. Chodzi tutaj o podstawowe umiejętności dotyczące planowania, wprowadzania planów w życie, podnoszenie własnej wartości, uczenie bycia pozytywnie nastawionym do świata i zmotywowanym, a także dbania o siebie i o innych. Brzmi jak coś, co przyda się każdemu, prawda?

Nasza główna bohaterka ma lat 12 i właśnie zmieniła szkołę, bo jej rodzice się przeprowadzili. Stosuje w swoim życiu 10 „magicznych” reguł i w ciągu roku szkolnego przekazuje je swoim nowym przyjaciołom. Przy czym, jak tłumaczy już na samym początku, „Większość ludzi rozumie czary odwrotnie niż jest w rzeczywistości: nie służą one do wyczarowywania przedmiotów lub zdobywania umiejętności, lecz do osiągania celów.” Reguły poznawane (i oczywiście natychmiast wypróbowywane) przez naszych bohaterów służą do rozwiązywania codziennych, szkolnych problemów – chęci podobania się chłopakom, osiągnięcia porozumienia z nielubianym dotychczas nauczycielem, poprawieniu ocen z angielskiego czy zorganizowaniu zajęć pozalekcyjnych. Poza tym w książce znajdziemy też rozdziały mówiące o tym, dlaczego warto się uśmiechać, że warto poznawać samego siebie i zwracać uwagę na to, co się myśli, dlaczego potrzebny jest nam czas na przemyślenia i że warto zwracać uwagę na innych i próbować się z nimi porozumieć (na różne sposoby).

Wszystkie te elementy są wplecione w fabułę – dowcipnie napisaną, przedstawiającą współczesne życie i warunki szkolne możliwe do zaistnienia dla większości czytelników. Warto też wspomnieć, że książka napisana jest na tyle ciekawie, że jej fabuła nie jest nużąca także dla dorosłych czytelników. Podanie użytecznych zasad psychologicznych w formie „reguł magii”, opisywanych na końcu każdego rozdziału, czyni zapoznawanie się z nimi atrakcyjnym dla czytelników. Cała książka jest też wspaniale wydana – zawiera m.in. przepiękne ilustracje. Głównie z tego powodu polecam zaopatrzenie się w nią w wersji fizycznej, choć dostępna jest także do legalnego i darmowego pobrania w wersji PDF.

Podsumowując: jeśli szukacie np. prezentu dla kogoś w wieku 11-12 lat, albo chcielibyście popracować nad umiejętnościami psychologicznymi własnego dziecka – serdecznie polecam właśnie tę książkę. Zwłaszcza do wspólnego czytania i późniejszej dyskusji – dzieciom takie podejście bardzo pomaga w zrozumieniu wszystkiego, a zapoznanie się z takimi ogólnymi zasadami wyjdzie na dobre także nam, dorosłym. Może nawet uda się wprowadzić jakieś zmiany i ulepszenia w życiu rodzinnym wspólnym, międzypokoleniowym wysiłkiem?

Jeśli ktoś chce zapoznać się bliżej z informacjami na temat książki lub pobrać ją, można to zrobić na stronie autora: www.czarodzieje.com.pl

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.