„Winter is coming” i „East wind is blowing”

… czyli niedługo Igrzyska Olimpijskie w Soczi. ;)

Nie, dzisiaj nie będzie ani o książkach, ani o serialach (przyznać się, kogo udało mi się nabrać tytułem? :P). Chociaż w sumie trochę będzie… ale inaczej.

Tym razem chciałam podzielić się z Wami czymś, co mnie ostatnio zachwyciło, a mianowicie trailerem, który został stworzony właśnie jako reklama nachodzących Igrzysk dla telewizji BBC.

BBC Sochi 2014 Winter Olympics Official Trailer

A dlaczego tak bardzo mi się ten trailer podoba? Nie tylko dlatego, że jest ładny (bo jest), nie tylko dlatego, że wygląda jak fragment z Władcy Pierścieni (bo wygląda, tylko Gandalfa brakuje). Chociaż oczywiście to wszystko też. Dlaczego więc ja go tak lubię?

Po pierwsze: uważam, że jest to jest naprawdę świetna robota ze względu m.in. na to, do jak wielu osób dociera. Do mnie dotarł przez strony dotyczące: sportu, psychologii sportu, marketingu, fantastyki, filmów i książek… Całkiem sporo kierunków!

A dlaczego tak się stało? Na pewno jest za to w części odpowiedzialne to, jak trailer wygląda, ale także – kto go stworzył. I tutaj wielkie, naprawdę wielkie ukłony dla Tomasza Bagińskiego, którego fanką osobiście jestem (tak, trailer dla brytyjskiej telewizji stworzył Polak!) i polecam do pooglądania inne jego dzieła (ze szczególnym naciskiem na Katedrę, Animowaną historię Polski i nowe trailery gry Wiedźmin. Ze względu na to, czym zajmuje się ten artysta (w dużej mierze tworzy animacja związane z fantastyką) – trailer pokazywały strony z tym tematem związane. A dlaczego książki i filmy? Poza Bagińskim, oczywiście? Otóż ze względu na lektora (który jest tu BARDZO ważny – zarówno głos, jak i treść), którym jest Charles Dance (grający Tywina Lannistera w serialu „Gra o tron”).

Kolejną zaletą (ostrzegam, teraz wyjdzie psycholog) jest pomysł, na którym oparty jest ten króciutki scenariusz i główne hasło, którym się kończy („Nature. Who will concquer it?”). Rosjanie sami podkreślają obecność góry, która z jednej strony umożliwia rozegranie zawodów w tym miejscu, a z drugiej – może to uniemożliwić. Dodatkowo – zwłaszcza w sportach zimowych – pogoda i warunki mogą mieć tak niesamowity wpływ na wyniki, że warto to podkreślać. Przy okazji – to jest świetna okazja do pokazania sportowców jako bohaterów. A to moim zdaniem bardzo cenne podejście.

Na koniec – życzę samych genialnych występów i trzymam kciuki za naszą reprezentację, której skład można sprawdzić tutaj. :)

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.