Sportowa głowa: „Bo piłka jest okrągła…”

Dzisiaj zaczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Dla większości świata – jedna z największych i najważniejszych imprez sportowych. Dla nas może w tym momencie trochę mniej emocjonująca, ale jednak dająca sporo radości. Cóż, przynajmniej tym, którzy lubią piłkę nożną, bo zdania co do tego są często dość podzielone… ;) Ale jak bardzo ktokolwiek nie starałby się obrażać na rzeczywistość – to jest chyba jednak najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie.

Dzisiaj chciałam przedstawić książkę, którą warto zainteresować adeptów tego sportu. Oczywiście – z psychologicznego punktu widzenia. ;) Chodzi o pozycję autorstwa Jerzego Dudka i Pawła Habrata: „Pod presją”.

Pierwszego z autorów nie trzeba przedstawiać – większość osób kojarzy jednego z lepszych polskich bramkarzy ostatniego czasu. Drugi autor jest psychologiem sportu, który pracował m.in. właśnie z Dudkiem.

Książka stara się pokazywać potrzebę rozwijania u sportowca – na przykładzie piłkarza właśnie – umiejętności psychologicznych. Świadczy o tym dobitnie podtytuł pozycji „Jak wytrzymałość psychiczna pomaga zwyciężać”.

Zgodnie z tym, co napisałam we wstępie – pozycja jest świetna dla adeptów piłki nożnej, szczególnie w młodszym wieku. Jest naprawdę ładnie wydana (wręcz albumowo), zawiera dużo zdjęć, ciekawostek, relacji prasowych i fragmentów wypowiedzi „wielkich” tego sportu. Są też dokładnie rozgraniczone fragmenty które są autorstwa samego bramkarza i psychologa. Warto podkreślić, że te dotyczące psychologii są napisane prostym i zrozumiałym językiem, a dodatkowo nie ma ich za dużo i nie męczą. Po częściach pisanych przez zawodnika widać także, że jest to osoba, która z psychologiem współpracowała (wkrada się specyficzny język i sposób myślenia), co też jest dużą zaletą – całe teoretyczne nudzenie przekładane jest na praktykę i konkretne sytuacje z kariery sportowej. Dużą zaletą są właśnie te konkretne przykłady działań – także innych zawodników i – co może nawet jeszcze bardziej cenne – trenerów, pokazane z perspektywy osoby, która w tym uczestniczyła.

Co do wad książki… w sumie ich nie ma, jeśli przeznaczymy ją dla odpowiedniej grupy. Osoby, które już coś więcej wiedzą o psychologii (zwłaszcza psychologii sportu) i liczą na poszerzenie i pogłębienie swojej wiedzy oraz więcej szczegółów, będą mogły czuć się rozczarowane. Książka będzie dla nich za prosta i za bardzo „obrazkowa”.

Jednak osobom zainteresowanym piłką nożną szczerze polecam. Zdecydowanie jest to też dobry pomysł na prezent dla młodego piłkarza. Zarówno pod kątem czytania o wielu ciekawych opowieściach ze świata piłkarskiego, jak i pod kątem podstawowej wiedzy psychologicznej, która może się przydać w uprawianiu sportu. Albo jako lektura uzupełniająca na Mundial. ;)

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.