Nazwisko to Holmes, a adres… Warszawa, Ursynów.

Ale że jak to? Sherlock Holmes w Warszawie? Czy coś się tu nie pomyliło? Otóż nie. Dzisiaj chciałabym zaprosić Was na drugą edycję konwentu poświęconego w całości postaci Sherlocka Holmesa – Sherlockon 2018.

Kiedy odezwały się do mnie dziewczyny organizujące tegoroczną edycję, wiedziałam, że koniecznie muszę się na niej pojawić – rok temu nie mogłam nawet próbować i był to jeden z konwentów, którego ominięcia najbardziej żałowałam. A teraz nie dość, że mogę pojechać, to jeszcze zrobić prelekcję i warsztaty – nie tylko same popkulturowe, ale bardziej związane z moją codzienną pracą, bo po prostu szkolenie psychologiczne (a konkretnie z technik pamięciowych). No żyć nie umierać!

Ale atrakcji będzie mnóstwo – prelekcje, warsztaty, dyskusje, pokazy, koncerty, konkursy… czego tam się będzie!

Oddajmy zresztą głos opisowi przygotowanemu przez organizatorki:

Prelekcje i dyskusje

Na konwent zjeżdżają się sherlockiści z całej Polski, aby opowiadać o swoich fascynacjach związanych z literaturą kryminalną, kryminalistyką i psychologią sądową. W tym roku będziemy mogli posłuchać prelekcji o aktorach odgrywających rolę Sherlocka Holmesa, takich jak Jeremy Brett, Benedict Cumberbatch czy Peter Cushing. Pochylimy się nad postaciami Sherlocka Holmesa, profesora Moriarty’ego i tajemniczej Irene Adler oraz dowiemy się, dlaczego inteligencja jest sexy? Psychologowie kryminalni i sądowi opowiedzą o seryjnych mordercach epoki wiktoriańskiej i przybliżą pojęcie ciemnej triady osobowości i zjawisko psychopatii.

<Och, jak bardzo będę tu słuchać i dyskutować!>

W każdym momencie konwentu będzie można przenieść się z sal prelekcyjnych do pomieszczeń warsztatowych bądź Sali Widowiskowej.

Warsztaty i konkursy

W Strefie Warsztatów będzie można wziąć udział w takich zajęciach jak:

– warsztaty twórczego pisania „Jak wywoływać emocje” z pisarzem, autorem kryminałów Michałem Larkiem,

– warsztaty z podstaw filmowania, kadrowania i ujęć na podstawie serialu BBC „Sherlock”,

– panel z rysownikami, podczas którego zaproszeni artyści, twórcy mang, komiksów i fanartów, będą dzielić się z uczestnikami tipami technicznymi i proponować szybkie zadania praktyczne,

– warsztaty z wymowy brytyjskiej z Beatą Walesiak, lektorką języka angielskiego, założycielką „Unpolish your English”,

<POLECAM TĄ PANIĄ Z CAŁEGO SERCA, możecie ją znaleźć tutaj: http://www.unpolish.pl/>

– wykład i warsztaty z budowania uli i pszczelarstwa miejskiego,

W Sali Widowiskowej kryminolodzy ze Szkoły Policyjnej w Pile zaprezentują pokaz technik kryminalistycznych i zbierania śladów z miejsca zbrodni, a każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił w zbieraniu odcisków złoczyńcy.

<A na ten punkt programu prawdopodobnie nie dotrę – szukam ochotnika, który przekaże mi wszystkie istotne informacje i opowie jak było!>

Na deskach sceny widowiskowej odbywać się będą także liczne konkursy. Niektóre będą wymagać przygotowania i wiedzy (np. konkurs cosplay – odgrywanie ról postaci znanych ze świata Sherlocka Holmesa i seriali BBC czy wiedzówka o Sherlocku Holmesie), inne będą świetną okazją do zabawy i zdobycia nagród dla każdego, także zupełnych laików (np. kalambury, bingo czy otwarta gra terenowa).

Pokazy, koncerty i słuchowisko

Wszystkich zmęczonych aktywnymi atrakcjami organizatorki zapraszają do barków zlokalizowanych na terenie konwentu lub na jedną z atrakcji, podczas których można się wygodnie rozsiąść i tylko oglądać i słuchać – jak występ teatru impro, koncert zespołu Golden Violins (grającego w skrzypcowych aranżacjach popularne hity i motywy z serialu BBC „Sherlock”), pokaz XIX-wiecznej sztuki walki bartitsu czy słuchowisko na żywo – połączenie słuchowiska kryminalnego z koncertem na żywo i wizualizacjami (spektakl firmuje znana miłośnikom audiobooków marka Audioteka.pl).

<A tak zupełnie na marginesie powiem Wam, że zbiera się też silna grupa pod wezwaniem, która zamierza wybrać się wspólnie na oglądanie meczu w sobotę wieczorem. Polecamy się!>

A teraz konkrety:

Konwent Sherlockon Polska odbędzie się w weekend 30 czerwca – 1 lipca 2018 w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów na ul. Kajakowej 12b w Warszawie.

Akredytacje w cenie 20 zł (jednodniowe) i 30 zł (weekendowe) można kupić przez internet: https://czendo.wixsite.com/sherlockon/bilety

Organizatorki proszą o zakup biletów przez stronę – pozwoli im się to lepiej przygotować na spodziewaną ilość osób. Ale jeśli się zagapicie, to będzie można je dostać też na miejscu.

To co, do zobaczenia w Warszawie?

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.