Afryka w Polsce?… Tak!

Dzisiejszy wpis będzie na temat miejsca, które może nie jest jakoś specjalnie daleko, ale definitywnie jest warte odwiedzenia i poznania. A dodatkowo – może stać się wstępem prawdziwej przygody i podróży w dużo, dużo dalsze rejony świata…

Miejsce to, czyli Ośrodek Rekolekcyjno-Misyjny Stowarzyszenia Misji Afrykańskich znajduje się w Piwnicznej Zdrój. Miejscowość nie jest duża (wręcz przeciwnie), położona malowniczo w górach i zaraz przy granicy ze Słowacją. Zapewnia to naprawdę sporą dozę ciszy i spokoju. Góry dodatkowo gwarantują możliwość bardziej aktywnego wypoczynku – szlaków jest naprawdę dużo.

Jeśli natomiast chodzi o sam Ośrodek, o którym miałam pisać, to warto zacząć od zajmujących się nim ludzi, którzy tworzą jego atmosferę.

Ośrodek prowadzą księża ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Jest to zgromadzenie, które zajmuje się tzw. pierwszą ewangelizacją Afryki. Wszyscy księża, których spotkamy na miejscu byli w Afryce – krócej lub dłużej; w różnych jej częściach; z różnymi zadaniami. Wszyscy są w Afryce zakochani i chcą tam wrócić. Wszyscy chętnie opowiedzą mnóstwo historii o swoich przygodach tam, a także odpowiedzą na pytania związane z tym kontynentem. Polecą książki i filmy związane z różnymi problemami i radościami Afryki. Pokażą własne zdjęcia i nagrania.

Dodatkowym atutem ośrodka jest to, że urządzony jest w sposób tematyczny. Afrykę można tam zauważyć na każdym kroku – materiały wykorzystywane do dekoracji (zasłony, obrusy, ubrania); eksponaty w salach wystawowych; instrumenty (zarówno do pooglądania jak i do poużywania); obrazy i rzeźby na ścianach; wystrój kaplicy… Można by wymieniać jeszcze długo. Funkcjonuje też sklepik z wyrobami afrykańskimi, gdzie można nabyć przedmioty pochodzące oryginalnie z Afryki, a dochód z ich sprzedaży pomaga w prowadzeniu działalności misyjnej.

Przeważnie w ośrodku znajduje się też wystawa (zwłaszcza w okresie wakacyjnym), którą można zwiedzić mieszkając w okolicy, niekoniecznie zaś w samym ośrodku. Zawsze związana jest ona z Afryką i pokazuje różne ciekawostki związane z życiem tam. Dotychczas były wystawy dotyczące m.in. zabawek dziecięcych; masek i ich symboliki czy rękodzieła.

Dla zainteresowanych podaję linki, pod którymi można uzyskać więcej informacji na temat ośrodka oraz zgromadzenia i wszystkich zapraszam do odwiedzin. Naprawdę warto – dla Afryki, dla odnalezienia spokoju, dla gór, dla pysznego jedzenia, dla ludzi, których się tam spotyka… Powodów może być i jest mnóstwo.

 

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.