Sportowa głowa: Coś więcej niż sprawa życia i śmierci (Gol – filmy)

Dawno nie było nic na temat filmów sportowych i psychologii. Dlatego też dzisiaj chciałam wrócić do filmów, które pamiętam sprzed ładnych kilku lat. Bierzemy na warsztat filmy z cyklu „Gol”.

Przy czym od razu chciałabym wyjaśnić jedną rzecz. Filmu nr 3 nie było. Ale naprawdę. Ja o nim zapominam, Wy o nim zapominacie – zajmujemy się tylko częściami nr 1 i 2.

Jeśli nie znacie filmów, a interesuje Was psychologia sportu, zdecydowanie powinniście się nimi zainteresować. Same w sobie nie mają może najwyższych wartości artystycznych, ale poruszają bardzo ważne tematy związane z karierą sportową – nie tylko piłkarzy, choć na tym tle jest to pokazane.

Pierwszy z filmów pokazuje zmianę środowiska związaną z przeprowadzką do innego kraju, a także to, jak dużym szokiem może być zmiana poziomu zawodniczego oraz to, jak ważne jest posiadanie osób bliskich, które pomogą w przetrwaniu takich zmian. Znaleźć tam możemy także problematykę zaufania – zarówno do trenera i sztabu, jak i do kolegów z drużyny. Widzimy też kwestie związane z budowaniem zespołu – zarówno od strony nowego zawodnika, który do tego zespołu dołącza i musi się w nim odnaleźć, jak i od strony problemów z przystosowaniem się do nowej sytuacji, jakie mogą mieć zawodnicy wcześniej w zespole występujący, których role mogą się diametralnie wręcz zmienić.

158758.1

Drugi film z kolei odnosi się do kwestii związanych z problemami gwiazd sportu i tego jak zmiana klubu na jeden z największych i najbardziej znanych na świecie może zmienić warunki grania w piłkę. Nagle okazuje się, że wcale nie wykonuje się wciąż tego samego zawodu, choć teoretycznie po to się tutaj pojawiło. Nagle pojawiają się zobowiązania sponsorskie, paparazzi, tłumy dziennikarzy i fanów, z których każdy czegoś chce – a ich prośby przeważnie wykluczają się wzajemnie. Problem znalezienia spokoju i skupiania się na własnej grze jest w takim środowisku dużo bardziej palący.

Dodatkowym smaczkiem dla fanów footballu będzie fakt, że w filmie faktycznie wzięło udział wielu piłkarzy znanych z pierwszych stron gazet i ekranów naszych telewizorów. Nie wiem na ile ich kreacja filmowa zgadza się z rzeczywistością, ale nawet jeśli ma to niewiele wspólnego, to i tak warto się przyglądnąć.

 Filmy sportowe ogólnie są doskonałym narzędziem do nauki psychologii sportu – zarówno dla psychologów, którzy mogą je traktować jako case study, jak i dla sportowców, którym mogą pomóc w zrozumieniu i przemyśleniu problemów, jakie mogą się w trakcie kariery sportowej wydarzyć. Może to być również doskonały wstęp do dalszej dyskusji, do której serdecznie zachęcam!

Leave your comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.